Schrony "twierdzy" Włocławek

Schron bojowy Ringstand 58c - Tobruk

Ringstand 58c - podstawowy schron bojowy "twierdzy Włocławek"Ringstand 58c - podstawowy schron bojowy "twierdzy Włocławek"

Podstawowym schronem bojowym stosowanym do budowy umocnień w 1944 roku w centralnej Polsce był Ringstand 58c (Bauform 201), zwany potocznie „tobrukiem”, oczywiście nie był to jedyny stosowany typ schronów, ale ze względu na łatwość i szybkość wykonania był on najpowszechniej stosowany.

Czytaj więcej...

Nietypowy „tobruk” - wyjątkowe schrony pod Piotrkowem Kuj.

Nietypowy „tobruk” - wyjątkowe schrony pod Piotrkowem Kuj.Schrony typu Ringstand występowały w wielu różnych odmianach – od tych najpopularniejszych 58c i d po schrony przeznaczone dla moździerzy, pod zabudowę wieżyczkami czołgów, wielokomorowe itp. Ale na dwóch pozycjach pod Piotrkowem Kujawskim odnalazłem kilka schronów, które odstają od reszty. Co więcej, nie sposób odnaleźć tej odmiany w instrukcjach niemieckich ani na starych fotografiach.

Czytaj więcej...

Regelbau 668 – schron bierny dla 6 osób

Regelbau 668 – schron biernyW okolicach Włocławka udało mi się namierzyć tylko trzy większe schrony betonowe, wszystkie typu Regelbau 668. Są to schrony przeznaczone dla sześcioosobowej załogi gwarantujące dość bezpieczne i komfortowe warunki. Nie wiem w jakim stopniu wyposażone były znalezione schrony, bo śladów wyposażenia pozostało niewiele, nie wiem nawet czy były one w pełni ukończone.

Czytaj więcej...