Osiek Bogucki - Augental

Osiek BoguckiOsiek Bogucki (niem. Augental) – niewielka wieś położona między Nowym Witoszynem a Bogucinem (gm. Fabianki), zamieszkała przez około 100 osób. W znacznej części wieś porośnięta lasami.

Pisana historia miejscowości zaczyna się gdzieś w XVIII wieku, kiedy to osiedli w niej osadnicy olęderscy, wieś należała wtedy do majątku Bogucin. Podobnie jak Witoszyn i sąsiedni Wilczeniec Bogucki były to więc wsie ewangelickie, czego pozostałością jest zrujnowany w znacznej mierze cmentarz ewangelicki przy lesie w zachodniej części wsi.

Na terenie miejscowości znajdują się dwa punkty oporu położone na najwyższych wzniesieniach, jeden składający się z samotnego Rinstanda 58c oraz drugi składający się z dwóch schronów. Las w Osieku jest mocno górzysty, odnalezienie schronów nie należy do najłatwiejszych.

Mapa: OpenStreetMaps

Kolejny samotnik w lesie

Osiek BoguckiPośrodku lasu między Nowym Witoszynem a Osiekiem Boguckim na wysokim, stromym wzgórzu stoi sobie samotny „tobruk”. Znaleźć go nie łatwo, ale i tak padł ofiarą ludzi, którzy nie wiedzą co robić ze swoimi śmieciami.

Czytaj więcej...

Uroczy zakątek "twierdzy"

Osiek BoguckiNa skraju lasu tuż obok pierwszych zabudowań Osieka Boguckiego jest piękne wzgórze, na jego szczycie stoją dwa malowniczo położone „tobruki”, z których mimo gęstego lasu rozciąga się bardzo fajny widok.

Czytaj więcej...