Radyszyn - Radwalde

Radyszyn - RadwaldeRadyszyn (niem. Radwalde) – to niewielka osada położona nad Jeziorem Radyszyn (Radyszyńskim). Mianem Radyszyna określa się także las rosnący między wspomnianym jeziorem a miejscowością Józefów.

To jedna z najbardziej malowniczych pozycji obronnych „twierdzy”, schrony w większości położone są na wzgórzu górującym nad ponad 30-hektarowym jeziorem. Jezioro Radyszyn jest niemal dzikie, bardzo płytkie (średnia głębokość to niespełna 5 metrów), otoczone lasem i bagnami. Panuje tu ciekawy mikroklimat, cisza i spokój.

Same schrony w większości trudno odnaleźć, są zarośnięte mchem i trzeba być bardzo uważnym, by ich nie ominąć. Warto jednak się tutaj wybrać choćby dla widoków, piękne wzgórza, wysoki las i dużo zieleni – wspaniałe miejsce na spacer lub wyprawę, od utwardzonej drogi w to miejsce jest zaledwie kilkaset metrów.

Trzeba jednak uważać, bo po można się w tych lasach łatwo zgubić – liczne wzgórza potrafią zdezorientować, trudno też utrzymać kierunek marszu ze względu na tereny bagienne. Na szczęście leśnymi drogami jeździ dużo rowerzystów, więc łatwo tutaj o pomoc.

Mapa: OpenStreetMaps