Nowa Wieś - Forstdorf

Nowa Wieś - ForstdorfNowa Wieś (niem. Forstdorf) – obecnie to gęsto zabudowane osiedle mieszkalne na południe od Włocławka, przed wojną niewielka osada. Miejscowość najbardziej znana jest ze znajdującego się tutaj lotniska należącego do Aeroklubu Włocławskiego, na którym odbywają się imprezy rangi międzynarodowej.

Nowożytna historia Nowej Wsi nie jest zbyt długa, ale wiele wskazuje na to, że już w czasach prehistorycznych istniała tutaj spora osada.

Punkt oporu w Nowej Wsi jest dość mocno rozbudowany, schrony ciągną się Zofiówki po biegnącą od po zachodniej stronie miejscowości autostradę. Gwałtowny rozwój osiedla nie wróży jednak pozostałości „twierdzy” zbyt dobrze. Obecnie jeszcze kilka schronów jest możliwe do odnalezienia, ale gdy staną na drodze ekipom budowlanym zapewne podzielą los „tobruka”, którego udało mi się sfotografować kilka chwil przed zakopaniem. Widok schronu wiszącego nad przygotowaną dla niego „dziurą” to dla mnie smutne świadectwo krótkowzroczności i głupoty ludzkiej. Gdybym taki skarb znalazł na swojej działce uczyniłbym z niego ozdobę ogrodu a nie zakopywał go głęboko…

Od Nowej Wsi umocnienia ciągną się wyraźną linią po Guźlin, gdzie istnieje swoiste „gniazdo” zamykające drogę do Brześcia.

Mapa: OpenStreetMaps