Przybranowo

Przybranowo

Przybranowo to wieś położona na południe od Służewa. Jest to stara miejscowość, dawniej podobno dobrze funkcjonujący majątek. Obecnie to spokojna wioska, ale po wojnie prężnie działał tutaj POM, przez co Przybranowo przypomina inne tego typu postsocjalistyczne miejscowości.

Przybranowo wygląda, jakby miało być chronione z obu stron. Schrony ustawione są w dwóch grupach – wschodniej i zachodniej, niestety stoją głównie na polach, przez co ich los jest niepewny. Z pewnością będzie ich ubywać.

Mapa: OpenStreetMaps

Strażnicy wschodniej strony

Przybranowo

Pierwsza linia schronów pozycji w Przybranowie jest dość unikalna – składała się z co najmniej 4 schronów ustawionych bardzo blisko siebie. Do dziś zachowały się trzy sztuki, ale na zdjęciach satelitarnych sprzed kilku lat doskonale widać czwarty schron.

Czytaj więcej...

Druga linia obrony

Przybranowo

Po zachodniej stronie Przybranowa wytyczono drugą linię oporu, jest to nieco dziwne ustawienie, bo znaczną część pola ostrzału z tych schronów zastawiały zabudowania miejscowości, w szczególności dość dużego folwarku. Dwa z tobruków znalazły się dosłownie na tyłach folwarcznych budynków. Mam pewną teorię z tym związaną, ale o tym dalej.

Czytaj więcej...