Stary Witoszyn - Altwitten

Stary WitoszynStary Witoszyn (niem. Altwitten) to wieś na północ od Nowego Witoszyna i Osieka Boguckiego. Jak inne miejscowości w tym rejonie to przede wszystkim lasy poprzerywane piaszczystymi polami uprawnymi. Mieszka tu około 100 osób.

W lesie na północnym skraju miejscowości niedaleko od piaszczystego traktu na Rachcin na dość stromym wzgórzu porośniętym malowniczym lasem znajdują się trzy schrony bojowe. Schrony są niemal w całości porośnięte roślinnością, ale dzięki temu, że są na szczycie wzgórza dość dobrze zachowały się ślady transzei łączących poszczególne schrony i ciągnących się dalej wzdłuż grzbietu wzgórza.

Tutaj zaczyna się linia umocnień chroniąca od północnego-zachodu Cypriankę i Fabianki. Linia ta jest wysunięta poza rowy przeciwczołgowe ciągnące się od Łęgu Witoszyn po Cypriankę. Co ciekawe schrony w Starym Witoszynie skierowane są ku północnemu-wschodowi a nie zachodowi.

Mapa: OpenStreetMap

Trzy schrony na wzgórzu

Stary WitoszynNa północno-wschodnim skraju witoszyńskiego lasu niedaleko od leśnego duktu na Parcele Łochockie jest wzgórze. Pnie się ono od samej drogi, gdy wejdzie się na jego szczyt natknąć się można na ślady po okopach. Idąc wzdłuż nich w kierunku północnym dojdziemy do trzech Ringstandów 58c. Zaraz za nimi jest północno-wschodnie strome zbocze wzgórza a między drzewami widać, że pole ostrzału z nich byłoby ogromne.

Czytaj więcej...