Nowa Wieś - Forstdorf

Poszukujmy schronów, tak szybko znikają...

Nowa Wieś

Druga linia pozycji w Nowej Wsi przechodzi bardzo płynnie w kolejną pozycję obronną w Smólsku, która łukiem biegnie wzdłuż wąskotorówki. Początek tej linii stanowiły dwa tobruku między ulicą Nagietkową a autostradą. Stanowiły, bo teraz został już tylko jeden.

 

Znajdziemy go idąc wprost z końca ulicy Nagietkowej w kierunku autostrady. Za niewielkim sadem znajduje się schron, ale nie będzie go łatwo odnaleźć. Jest zasypany z każdej strony, porastają go trawa i chwasty. Jest tak głęboko osadzony, że na poziomie gruntu jest górna krawędź otworu strzelniczego.

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Jakieś 150 m na południowy wschód (w kierunku skrzyżowania ulic Irysowej i Turkusowej) jeszcze kilka lat temu (2014 r.) stał kolejny Ringstand 58c. Muszę przyznać, że w trakcie poszukiwań miałem dużo szczęście. Udało mi się oznaczyć pozycję i sfotografować schron tuż przed jego zasypaniem. Gdy tam dotarłem obok schronu wykopana już była głęboka dziura, w której ostatecznie spoczął. Teraz nie ma już po nim praktycznie żadnego śladu.

Na odsłoniętym stropie i ścianie schronu widać było doskonale zachowaną izolację przeciwwilgociową z jakiegoś rodzaju smoły. Nigdzie więcej tak dobrze zachowanej izolacji nie udało mi się znaleźć.

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Wyraźnie widać, co było smarowane izolacją.

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

70 lat i wciąż izolacja się trzymała

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Nowa Wieś

Tobruk nad swoim grobem...

Jestem ciekaw jak wiele jeszcze schronów w Nowej Wsi i Michelinie podzieliło los tego tobruka, ile ich tkwi zapomnianych w ziemi?