Sokołowo - Soldingen

Klin zabezpieczający Brześć Kuj. od południa

SokołowoGłówną pozycją strzegącą podejście do Brześcia Kujawskiego od wschodu jest oczywiście Guźlin, ale dość łatwo byłoby obejść tę pozycję wzdłuż Zgłowiączki przez Sokołowo. Aby zabezpieczyć miasto Niemcy wybudowali punkt oporu w kształcie klina doskonale wykorzystując ukształtowanie terenu.

Część Sokołowa (a właściwie Sokołowo-Parcele), w której zbudowano schrony, znajduje się na dość płaskim wyniesieniu. Ta część miejscowości góruje nad południową częścią wsi i jest od niej oddzielona strumieniem, który może być reliktem po dawnym korycie Zgłowiączki. Idealne miejsce do ufortyfikowania się.

Pozycja w Sokołowie w większości powstała wzdłuż drogi łączącej Kazanie i Guźlin. Poszukiwania można rozpocząć jadąc gruntową drogą od Guźlina. Na przeciwko pierwszych zabudowań Sokołowa, po prawej stronie drogi w odległości ok. 200 m znajduje się pierwszy tobruk. Stoi on na szczycie wyniesienia. Odnalezienie go nie będzie łatwe, gdyż jest dość szczelnie obsypany kamieniami i ziemią. Z daleka wygląda jak niewielki kopiec.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Kolejny schron to prawdziwa ciekawostka. Znajduje się on przy pierwszych zabudowaniach po prawej stronie drogi. Nie odnajdziemy go bez pomocy właściciela nieruchomości, bo jest doskonale zakryty ze względów bezpieczeństwa. Schron ten przez wiele lat stał dosłownie pod szopą i służył za piwniczkę. Dziś po szopie zostały tylko pozostałości fundamentów ścian, ale dobrze zachowały się schody wiodące do środka. Oczywiście odradzam wchodzenie na teren bez zgody właściciela.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Ruszamy drogą dalej w kierunku Kazania, mijamy stawy po obu stronach drogi i przy pierwszych zabudowaniach po prawej stronie stoi kolejny schron. Jest on dobrze widoczny z drogi. Niestety służy za podręczny skład odpadów wszelkiej maści…

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Jadąc drogą zaledwie 100 m natkniemy się na kolejnego Ringstanda, tym razem jednak na polu po lewej stronie. Schron wystaje nieznacznie z gruntu, jest obsypany ziemią i porośnięty chwastami.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Podobnie wyglądają kolejne dwa tobruki, które znajdują się na polu po drugiej stronie pobliskich zabudowań.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Z obu schronów rozciąga się doskonały widok na pola południowej części wsi. Pole ostrzału jest imponujące.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Ostatnie dwa schrony pozycji w Sokołowie odnajdziemy przy drodze w kierunku Brześcia Kujawskiego. Pierwszy znajduje się przed pierwszymi zabudowaniami po prawej stronie. Schron ostatnio został odsłonięty, więc widać go doskonale z szosy. Tu na zdjęciach jeszcze z „maskowaniem” wykonanym ze zeschniętych łęcin, ale obecnie cały strop jest dobrze widoczny.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Zaledwie 100 m dalej w kierunku Brześcia stoi następny Ringstand. Schron ten obecnie zamyka klin od strony Zgłowiączki, ale z tego co udało mi się ustalić, między nim a rzeką znajdował się jeszcze jeden. Podobno stał w pobliżu pierwszych zabudowań po lewej stronie szosy, ale został zasypany.

Sokołowo

Sokołowo

Pozycja w Sokołowie wraz z tą w Guźlinie zamykała przesmyk między pierścieniem umocnień Włocławka a linią umocnień opartych na rzece Zgłowiącze.