Modzerowo - Stauberwald

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej liniiModzerowo to rozbudowana pozycja w kształcie grotu strzały, za wysuniętą w stronę spodziewanego natarcia pierwszą linią obrony jest tutaj także druga linia obrony, nieco słabiej umocniona, ale nie mniej groźna.

Druga linia obrony zaczyna się od północy samotnym schronem przy kanale, dalej na południe znajduje się główny punkt składający się z dwóch schronów R58c. Obecnie znajdują się one na nieużytku. Stoją ustawione dokładnie za „ostrzem” tej pozycji obronnej, pewnie weszłyby do walki, gdyby wróg zdołał minąć wysunięte schrony.

Pierwszy ze wspomnianych schronów znajduje się kilkadziesiąt metrów od polnej drogi przy drzewie. Dzięki temu bardzo łatwo go znaleźć, pewnie ta łatwa jego dostępność sprawiła, że został zaśmiecony.

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej linii

Bliskość ludzi źle służy "tobrukom"

Nieco dalej na wzgórzu jest kolejny schron. Widać, że ktoś postanowił go odkopać, bardzo fajne odsłonięte zostało wejście. Z ciekawostek w schronie zachował się stopień wypadowy. Jest to też schron wyjątkowy w formie. Badając schrony w okolicach Włocławka znalazłem kilka odmian popularnych „tobruków”, ten ma jedną z najbardziej wyróżniających się form płyty stropowej. Zwróćcie uwagę na wyraźnie ścięte krawędzie stropu.

Trzon drugiej linii

Dość nietypowe wykończenie stropu schronu

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej linii

Zachowany stopień wypadowy do rzadkość w schronie tak blisko domów

Trzon drugiej linii

Trzon drugiej linii

Pewnie miejscowe dzieciaki albo fani zabaw terenowych odkopali częściowo wejście do schronu.
Z ciekawostek - czarny kolor betonu to izolacja wykonana z czegoś przypominającego smołę,
przy samym wejściu izolacji nie zastosowano.