Izbica Kuj. - Mühlental

Linia obrony nad bagnami

Sokołowo

Schrony na terenie Sokołowa ustawione są w linii wzdłuż drogi w kierunku Pustyni i Chotla. Położone są na wzniesieniu górującym nad mokradłami, które stanowiły naturalną zaporę dla nacierającego wroga. Ta pozycja obronna strzec miała drogi od Boniewa oraz linii kolejki wąskotorowej - ułożenie schronów wskazuje, że właśnie z tego kierunku Niemcy spodziewali się ataku.

Pierwszy schron znajduje się w niewielkiej odległości na południe od drogi Boniewo-Izbica Kuj. przy skrzyżowaniu z drogą w kierunku Chotla. Podobno kolejny schron znajdował się w miejscu, gdzie teraz przebiega szosa, ale nie udało się tego potwierdzić. Co ciekawe Niemcy nie wykorzystali w budowie umocnień dwóch górujących nad okolicą wzgórz w Pasiece.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Gdy odnajdziemy pierwszy schron, do kolejnych dotrzemy bez trudu. Wszystkie znajdują się w między drogą do Chotla a pobliskimi mokradłami od strony Boniewa. Idąc na południe jakieś 300 m znajdziemy bezpośrednio przy drodze sporą stretę kamieni. Z pozyskanych informacji wynika, że pod nimi jest kolejny tobruk, ale nie udało mi się bez naruszania sterty zobaczyć choćby jego fragmentu.

Sokołowo

Sokołowo

Kontynuujemy spacer na południe, niespełna 500 m dalej na polu po lewej stronie drogi daje się zauważyć niewielki wzgórek - to kolejny Ringstand 58c, mocno przysypany ziemią i zazwyczaj porośnięty chwastami. Gdyby nie składowane na nim kamienie, łatwo można go przeoczyć.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Około 250 m dalej, także po lewej stronie drogi, na polu znajduje się trzeci z zachowanych schronów w Sokołowie. Tego dostrzeżemy nieco łatwiej, bo wystaje znacznie bardziej z gruntu a do tego z otworu strzelniczego wyrasta spory krzew. Dzięki sporemu odsłonięciu stropu da się zauważyć sposób wykończenia tutejszych tobruków, które mają charakterystycznie ścięte krawędzie stropu.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Ostatni schron punktu oporu w Sokołowie znajduje się 500 m dalej na południe, tym razem po prawej stronie drogi. Przy figurce na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i wchodzimy na pierwszą miedzę. Idziemy nią jakieś 100 m. Na polu po lewej stronie znajduje się Ringstand, mocno zagłębiony i przykryty w znacznej mierze ziemią. 

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowskie schrony miały dodatkowe wsparcie w postaci dwóch tobruków położonych na wysokim wzgórzu między Sokołowem a Izbicą Kuj. Aby tam dotrzeć musimy nieco cofnąć się drogą do wcześniejszego skrzyżowania i skręcić na zachód w kierunku miasta. Wysokie wzgórze znajduje się po lewej stronie drogi. Na jego szczycie obecnie znajduje się żwirownia, a nieco dalej masz telekomunikacyjny. Schrony odnajdziemy na terenie żwirowni.

Gdy odnalazłem te tobruki wciąż stały, ale wyrobisko żwirowni wyglądało na świeże, być może teraz schrony zostały już całkowicie odkopane. Z obu rozstacza się niesamowity widok na okolicę, punkty oporu w Sokołowie, Pustyni i Komorowie widać stąd doskonale.

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo

Sokołowo